TÜRDER, sektörün gelişimi için düğmeye bastı

  • Türkiye’deki elektrikli rezistans üreticilerini aynı çatı altında toplayan Türkiye Rezistans Üreticileri Derneği, 2013 yılında sektörün gelişimi için etkin rol oynamak ve çalışmalar yapmak için yola çıktı.

2011 yılında kuruluş çalışmalarını tamamlayan Türkiye Rezistans Üreticileri Derneği (TÜRDER), önümüzdeki yılı aktif çalışmalarla geçirecek. Derneğin, yönetim ve üyelerinin katılımıyla İstanbul Seminal Otel’de yaptığı Kasım ayı toplantısında yol haritası belirlendi. Özellikle elektrikli ev aletleri ve beyaz eşya üreticilerinde yoğun olarak aksam ve parça üretim ve tedariği yapan; elektrikli ısıtıcı rezistans üreticileri, satıcıları ve yan sanayilerini aynı çatı altında toplayan TÜRDER, sektörün gelişimi için çeşitli çalışmalar yapacak.

BAŞKAN MEHMET ŞAHİN: ORTAK FAYDA ÜRETECEĞİZ

TÜRDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, öncelikle Türkiye’de 100’e yakın sektör firmasının büyük çoğunluğunu TÜRDER çatısı altında toplayacaklarını belirtti. Şahin, “Amacımız, sektörün büyümesi ve gelişmesi için ortak fayda yaratmak. Türkiye, sektörümüzde uluslar arası bir üretim merkezi olabilir. Biz bu doğrultuda çalışmak için sektör temsilcileri olarak ilk kez bir araya geldik. Öncelikle sektörümüzün üretim, istihdam, ihracat, ithalat, hammadde kullanımı gibi istatistiki verilerini topluyoruz. Sonuçta bir strateji belgesi oluşturacağız. İthalatta kota uygulamaları ve hammadde teminine yönelik yerli üretim gibi bazı projelerimizin startını verdik. Sektörümüzün birlikteliği ile sorunlarımıza çözüm üretecek, ortak faydalar yaratmak için ortak hareket ederek daha güçlü olacağız” dedi.

YOL HARİTASI BELİRLENDİ

TÜRDER toplantısında üyeler de görüş ve beklentilerini paylaştı. Sektörle ilgili veri bankası oluşturulması için çalışmalarına başlanması, Çin malları başta kota uygulamaları için etkin çalışma yapılması, üye sayısının arttırılması, derneğin ve sektörün sesinin daha geniş kitlelere ve paydaşlara duyurulması gibi alınan bir dizi kararların hayata geçirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

TÜRDER toplantısında ayrıca Maliye Bakanlığı E. Gelirler Kontrolörü YMM Kurtuluş Akdeniz ve şirket avukatı Ezgi Sevimli, üyelere Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptı. Sunumda, 1 Ocak 2013 itibariyle yönetmeliklerin yayınlanacağı, böylece uygulamanın daha netleşeceği belirtildi. Akdeniz, TTK’nın yeniliklerini anlatırken, 1 Temmuz 2013’de esas sözleşmelerin yeni kanuna uyumla hale geleceğini, bunun için yeni yılla birlikte bu çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi.